"Нерухомий" світ

Іпотечних позичальників зобов'яжуть страхуватися від падіння цін на житло

26.05.09 10:55

Московські новобудови

Агентство з іпотечного житлового кредитування (АІЖК) звернулося до учасників ринку з пропозицією популяризувати серед іпотечних позичальників страхування від падіння цін на нерухомість. Як пише газета "Газета" (GZT.RU) з посиланням на джерела в страхових компаніях, агентство також розглядає варіант введення цього виду страхування як обов'язкового.

У АІЖК вважають, що в умовах нестабільної ситуації з цінами на нерухомість такий вид страхування може бути затребуваний, оскільки знижує ризики і позичальника кредиту і банків.

Згідно із законом "Про іпотеку" страхувати свою відповідальність по поверненню кредиту банку позичальники можуть з 2005 року, але в добровільному порядку і в межах 20 відсотків вартості квартири. Такою страховкою можна скористатися, якщо, наприклад, боржник, не здатний розплатитися по кредиту, продає куплену по іпотеці квартиру, але грошей для погашення боргу все одно не вистачає.

АІЖК прораховує декілька варіантів - введення страхування від падіння цін у обов'язковому порядку, популяризація його як добровільного за допомогою спеціальних рекомендацій позичальникам і розширення об'єму покриття з тих, що існують 20 до 50% вартості квартири

Експерти відзначають, що добровільно такі поліси ніхто не купує, а пролобіювати введення обов'язкового виду страхування в розпал кризи, коли іпотека отже практично не видається, буде непросто.

Через фінансову кризу, яка змусила банки посилити умови кредитування і підняти процентні ставки, іпотека в Росії стала практично недоступна для середнього класу. За різними оцінками, іпотечні програми зберегли лише 15-20 банків. Середня ставка іпотечного кредиту для позичальника з "білою" зарплатою перевищує 18 відсотків річних, для позичальників з неофіційним заробітком - до 26 відсотків.

За даними АІЖК, в першому кварталі банками було видано іпотечних кредитів на 27-30 мільярдів рублів проти 150 мільярдів рублів в першому кварталі 2008 роки.

"АІЖК" було створено урядом РФ в 1997 році для розвитку ринку іпотечного кредитування. Основною діяльністю агентства до недавнього часу був викуп застав по іпотечних кредитах у приватних банків. В кінці березня АІЖК оголосило, що через брак коштів більше не викуплятиме нові кредити і зосередиться на допомозі неплатоспроможним іпотечним позичальникам. На ці цілі цього року планується витратити не більше 30 мільярдів рублів.